Aktuální počasí na letišti Frýdlant nad Ostravicí
 

Letiště Frýdlant nad Ostravicí

Veřejnost | O Letišti | Kontakt | Webkamera
Kemp na letišti Frýdlant nad Ostravicí

Plachtařský meeting FL

V roce 2008 uplynulo rovných 20 let od posledních plachtařských závodů na letišti Frýdlant nad Ostravicí.  S ohledem na toto „smutné výročí“ se Aeroklub Frýdlant n. O. rozhodl obnovit tradici plachtařských soutěží. Aeroklub tak v roce 2008 uspořádal první ročník plachtařských závodů pod názvem FL 2008.

Posláním soutěže je především umožnit jejím účastníkům nabytí vlastních zkušeností v létání v prostoru s větším počtem kluzáků, seznámit se s organizací, postupy a standardy aplikovanými na oficiálních závodech a mistrovstvích v bezmotorovém létání, porozumět uplatnění sportovních řádů FAI při soutěži, naučit se používat elektronická záznamová zařízení a zpracovávat a vyhodnocovat výstupy z těchto zařízení. Účast již zkušených závodníků na této soutěži dále umožní osobní předávání zkušeností mladým začínajícím pilotům, a to jak během vlastního soutěžního létání, tak při následném „poletovém rozboru“ po ukončení jednotlivých soutěžních disciplín. Díky takto získaným zkušenostem budou mít začínající soutěžní piloti jednodušší vstup do závodnického prostředí hlavních závodů České republiky – mistrovství regionů, juniorů a mistrovství ČR v bezmotorovém létání. Právě společná účast zkušených a začínajících pilotů umožní realizovat beze zbytku poslání soutěže.

baner na web FL_AGP v2

 

 

Zhodnocení proběhlých ročníků:

FL2014

Stránky ročníku FL2014

FL2013

Stránky ročníku FL2013

FL2012

Stránky ročníku FL2012

FL2011

Stránky ročníku FL2013

FL2010

Stránky ročníku FL2010

FL 2009

Do druhého ročníku, se po ohlase v české plachtařské komunitě, přihlásilo 26 plachtařů na 24 jednomístných strojích a 2 dvoumístných. Mimo soutěž si pak ještě termiku nad Beskydy přijela vyzkoušet posádka DuoDiscusu. Plachtařský bůh Termoska, resp. jeho uplakaná kolegyně Dešťroba však nebyli nakloněni a dlouhotrvající deště před termínem závodů, které na Severní Moravě způsobily i mohutné přívalové povodně, promáčely vzletovou a přistávací dráhu, že organizátorům umožnili vyhlásit pouze dva úspěšné letové dny s tratěmi přes 300km. Plachtaři však i přesto byli spokojeni s organizací jejich plachtařské dovolené a užívali krásy Beskydského regionu výlety po okolí. Druhý ročník podrobně.

FL 2008

V úvodním ročníku soutěže organizátoři příjemně překvapili českou plachtařskou veřejnost a rozhodně si neurvali ostudu. V příjemném prostředí nejvýchodnějšího letiště v ČR závodili plachtaři s 3 dvousedadlovými a 8 jednosedadlovými kluzáky. Nejpočetnější skupinou ve startovní listině byli zástupci domácího aeroklubu, a nechyběli pak plachtaři z okolních aeroklubů: Zábřeh u Hlučína, Hranice a Kunovice. V pěti letových dnech plachtaři soutěžili nad územím tří států, Česka, Polska a Slovenska. První ročník se vydařil a organizátoři tak zadělali na tradici plachtařských závodů ve Frýdlantě. Jak to vypadalo na poprvé se můžete přesvědčit na http://fl2008.akfrydlant.cz/

více novinek