Jaké bylo FL2010?

Přinášíme Vám postřehy z letošního ročníku plachtařských závodů. S mírným časovým odstupem tak můžeme nasát atmosféru, která u nás na počátku července panovala. Prvního zhodnocení se ujal náš instruktor Jiřyna a druhého vítěz FL2010, medlánkář David. (S tímto dávám do pléna myšlenku: Co takhle v dalších ročnících bojovat v eFeLku o titul „Beskydského císařa“ ?).

FL 2010

S velkými nadějemi jsme po propršeném jaru čekali, co nám plachtařský bůh Termoska připraví pro začátek července, kdy AK Frýdlant, dá se říct již tradičně, pořádá plachtařský meeting nad územím tří států. Dlouhodobý výhled počasí nám vnášel mírný optimismus do tváří a tak jsme před zahajovacím briefingem spokojeně popíjeli R12. Úvodní briefing se nesl ve znamení přílivu informací pro soutěžící, pro příští ročník, jestli bude tendence stoupající, bude třeba místo kýblů se švédskýma útěrkama rozdávat poznámkové bločky spolu s řádně nabroušenou Versatilkou!

2.7.

První závodní den byl pátek a byla to lať! Termický interval byl prakticky využitelný od 11 do 19 hodin, kdy první start a poslední přistání obstaral Pirát, pokaždé ale s jinou posádkou. Škoda jen té pětihodinovky, která utekla, avšak po takovém škaredém přistání by si jí dotyčný ani nezasloužil :-). Základny kumulů se nacházely 2000 metrů nad zemí a závodníci pod nimi přes území Česka, Polska a Slovenska ulétli trať v rozmezí od 150 do 250 km. O podmínkách na trati vypovídá fakt, že všichni závodníci co odlétli, zase přilétli. Možná ten úkol mohl být delší… 2 plachtaři neodlétli, jeden pro problémy technické, druhý pro problémy termické :-).

3.7.

Druhý den byl termicky problematický. Ráno jsme se probudili do kouřma a chvíli trvalo, než ho sílící slunce rozpustilo. Termika se očekávala čistá. Chroust při prvním pokusu víceméně točil nafouknuté a rozbité bubliny na svahu Ivančeny. Druhý pokus chrousta byl ve znamení nalezení nejdříve stabilního stoupání na severním svahu Lysé hory Malchoru. V místě vypnutí, které se nacházelo níž nežli svahy Malchoru chroust pohořel a tak organizátoři disciplínu možná trochu zbrkle odpískali. Po několika minutách boje v půlmetříku se však chroust nad letištěm zvedl do větší výšky a sledoval, jak se sklízí grid. Slunce zrovna v tuto chvíli dostatečně prohřálo vzduch a začala termika v čistém. Chyběla druhá varianta disciplíny po Beskydských kopcích. To, že by šla uletět, dokázal Rosťa Stryk, který pendloval mezi Radhoštěm a Javorovým a přistál po pěkných 4 hodinách a 130km. Inu, poučení pro organizátory.

4.7.

Třetí den se podařila uletět druhá disciplína soutěže. Náš kousek světa sice zastiňovala vysoká oblačnost, postupně však odcházela a rozpouštěla se a tak starty probíhaly až kolem 15 hodiny. I tak se podařilo 14 závodníkům trať obletět, polí bylo 5 a zbytek popadal a do vzduchu se již nevydal. Inu chuť na R12 byla větší než na stoupáky. Tak to tipuju…

5.7.

Čtvrtý den soutěže byl kvůli počasí dnem odpočinkovým. K večeru se formují základy dvou hlavních volejbalových týmů, které si pak večer co večer budou otloukat ruce kulatým bílým nesmyslem. Hňáp, béch, čvách, plesk!

6.7.

Pátý den soutěže prší a tak všichni výletují, odpočívají a spí. 😉

7.7.

Šestý den přál svahovému létání. Po postavení gridu, briefingu a vyčkávání na startu, které vše proběhlo pod dekou vysoké, bylo po několika pokusech Blaníků jak chroustovských tak periodových jasné, že na variantu B to sice je, ale na tom svahu by bylo opravdu těsno. Zhruba třetina startovního pole však svahy Smrku, Kněhyně, Radhoště a Lysé po vypsané trati obrousila.

8.7.

Sedmý den se nad Frýdlantem konečně vyčasilo a tak se podařilo uletět další platnou disciplínu. Rádi bychom tímto poděkovali za jedinou třístovku letošního ročníku Davidu Císaři, budoucímu vítězi. Pro Hraničáky to byla však disciplína polní. I když mezi závodníky, kteří doletěli se AK Hranice vyskytoval, tyto přespolní (Šneka a Papežicu) za Hraničáky neberu 😉

9.7.

Osmý den je ve znamení horka, středu tlakové výše a plechové oblohy, která nepřeje ani čisté termice. Jde se k vodě a večer se odehraje legendární volejbalový mač mezi Frýdlanťáky a Hraničáky.

Hraničáci prohrávají kontumačně, ikdyž výsledek 1:2 na sety pro LKHN jim dával v sérii hrané na 3 vítězné sety naději. Zalekli se nastupující formy LKFR a ustupujícímu slunečnímu svitu a hodili ručník do ringu… Pche!

10.7.

Poslední devátý den soutěže se termická situace příliš nezměnila, přesto jsme skoro již ze zvyku postavili grid, vyfotili se skupinově a pak dokonce odstartovali. Na nějaké domácí lítání to bylo ale na disciplínu ne. Většina závodníků posedala do hodinky. Alespoň jsme utržili za vleky a bylo na večerní guláš a pivo. K večeru jsme omedajlovali vítěze, soutěžící i pořadatele za odměnu naházeli do pojízdného bazénu a šli slavit. Slavili jsme bujaře tak, že druhý den byla opět lať jak c**. Využili jsme ji jen s Blaníky.

Co říci závěrem? FL 2010 se povedlo! Soutěžící si užili jak plachtařské tak odpočinkové dovolené v Beskydech, organizátoři jsou opět chytřejší a příští FL bude opět o něco lepší!

Rád bych jako autor článku, stavěč gridu a 4xchroust chtěl poděkovat všem, kteří se na organizaci FL 2010 podíleli. Oproti podmáčenému FL 2009 jsme letěli 6x. Disciplíny byly platné pouze 3. Nikdo se nezranil (ani na babetě, ani při volejbale), nikdo se neutopil (ani v bazéně, ani v pivě) a všichni odjeli, doufejme spokojeni.

S pozdravem Jiřyna!

A dále také slibovaný druhý pohled

Rozhodl jsem se zúčastnit se FL2010, meetingu nad územím tří států na letišti ve Frýdlantě nad Ostravicí. Ve čtvrtek 1.7. jsem nabalil půjčeného cirrouše IJ a vydal se směr Frýdlant, počasí bylo pěkné, což slibovalo pěkné závody. Po 2,5hodinách cesty jsem dojel na místo a mohu říct, letiště opravdu nádherné, pěkně položené, ke kopečkům co by kamenem dohodil. Tak jsem se zabydlel a šel se přátelit k Nalitému pupenci. Večer nás čekal úvodní briefing, kde jsme každý po řadě šli k pověstné lati a na ní jsme si hoblíkem vytvořili šprajc, kolega po mě se lehce zdržel a tak jsem hobloval déle než ostatní, než mě okřikli, že to už by stačilo, nebo ty závody vyhraji. A teď už k závodům samotným. více na stránkách medlánského fóra.