Vlna 25.09.2010

Na letiště jsem tento den přišel o něco později než je mým zvykem. Vítr dul a nad Beskydy byla dobře patrná vlna. Hangár byl už skoro celý vytažený a tak jsem se po chvilce váhání povzbuzen ostatními rozhodl, že zkusím vlnu s Pirátem. Ostatní se už chystali a tak sem nelenil a připravoval jsem si éro taky.

Jako první do vzduchu šel v 11:00 Blaník s Macíčky. Ti se po chvilce vypli v prostoru Kunčic pod Ondřejníkem okolo 700-800QFE, kde jsem za chvíli jako druhý mířil i já. Po prolétnutí rotoru následovalo nalétnutí do klidné oblasti stoupání se zaseklým jemným variem. Pro mne to byl jasný signál k vypnutí. Stoupání se po vypnutí ustálilo na jednom metru. Po postupném seznamování se s vlnou jsem po 20 minutách našel stabilní 2metrové stoupání po kterém jsem se vyvezl až do 2850 QNH což pro mne bylo dnešní maximum 🙁 Po malé pauze šli do vzduchu i další. Fazol s LS3, Švrk s DG200. Přema Brojáč a Jarda Suchánek se vystřídali na Vose, Mira s Twin Astirem, předseda spřáteleného AK Třebovice si vyzkoušel vlnu s Pepou Macíčkem, Zelo pak na dvakrát sedlal LS1f, dal si totiž i nezbytnou čurací pauzu 🙂 Na Blaníku se pak ještě vystřídal Magnus s Albertem a dědci.

Vlnilo se i o 30km dál. Za hřebenem Kelčského Javorníku lítali Hraničáci, z nichž někteří se přiletěli podívat i k nám za Radhošť. Malý Krejča s Ventusem doletěl před 12:00 a pak fičel zpátky, kolem 13:00 se pak přiřítil Šnek a chvílemi litoval, vlna prožívala útlum a tak jsme všichni hledali okolo 1600-2000QNH lepší stoupání. Nakonec se Šnek zvednul a i přes mou nevoli to narovnal směr LKHN. A to jsem ho lákal na R12 🙂

Vlna pulzovala a byla rušena termikou, trvala však až do večerních hodin, kdy se v ní vozili poslední vlnaři, kteří přistávali po šesté hodině. Já po necelých 5 hodinách přistál skoro za bezvětří kolem 16:00 při počínajících bolestech hlavy z dehydratace. Ráno jsem totiž vypil hrnek čaje a na vodu sebou jsem zapomněl…předletová příprava jak má být.

Vlna se ale podařila, všichni vlnaři byli spokojení. Vzhlížíme k Vlnoskovi a čekáme na další vlnobití!

Lety v CPSce jsou zde: http://www.cpska.cz/public/index3.php?lpg=sezlet&filtr=all&filtr_soutez=all&filtr_zeme=cz&filtr_clubs=all&filtr_minclubs=all&filtr_pilot=all&filtr_glider=all&obdobi_rok=2010&obdobi_mesic=9&obdobi_den=25

Za vlnaře z LKFR, Jiřyna

Co je ta Vlna?

…při dostatačně silném větru se vzduch v závětří vysokého hřebene rozvlní podobně jako voda v potoce, proudící přes kámen na dně. Vzniknou tak pásma stoupání rovnoběžná s hřebenem a dosahující až do desetinásobku převýšení hřebene nad okolní krajinou. Vrcholy vln jsou při dostatečné vlhkosti vzduchu vyznačeny typickými čočkovitými mraky, které i přes silný vítr setrvávají na místě. Toto takzvané vlnové proudění se vyskytuje převážně v zimě a umožňuje jak výškové rekordy (maximum přes 14000m) tak i dlouhé lety podél horských hřebenů – současným maximem je přes 2300km ulétnutých podél And. (zdroj vrydl.sweb.cz)