FL 2012 – Adrenalin Grand Prix

Vážení přátelé leteckého sportu, návštěvníci stránek Aeroklubu Frýdlant nad Ostravicí.

Již jen dny nás dělí od zahájení plachtařské soutěže FL 2012. Rád bych vás následujícími řádky pozval k nám na letiště a objasnil vám pravidla, která budou poněkud odlišná od předchozích ročníků.

Již pátým rokem se v obnovené tradici závodů na letišti Frýdlant nad Ostravicí potkávají plachtaři z celé Moravy, a občas zavítají i plachtaři z Čech.

Ve všech čtyřech ročnících se soutěžilo v jedné kategoii, tzv. kombi třídě. To znamená, že kluzáky s rozdílnými vlastnostmi byly ohodnoceny koeficienty a ty určovaly, mimo samotné rychlosti a vzdálenosti, pořadí v cíli. Odlety na trať a přílety ze soutěžního úkolu jsou v této kategorii dílem taktiky, a i pro samotné účastníky je konečné pořadí v cíli známo až po vyhodnocení všech záznamů o letu.

Proto jsme se ve Frýdlantě rozhodli vyzkoušet nový typ soutěže, tzv. Grand Prix, a protože naše hory, Beskydy, jak moravskoslezské, tak polské, Fatra a Tatry, dokážou být krásné, ale i napínavé, dostala soutěž název Adrenalin Grand Prix.

Pravidla Grand Prix jsou jednoduché, piloti odstartují na trať v předem stanoveném čase a pilot, který jako první přiletí do cíle, v našem případě na letiště Frýdlant nad Ostravicí, vyhrál disciplínu. Další piloti jsou ohodnoceni bodovými odstupy. Cílem je mít na konci soutěže nejvíce bodů.

Pomyslná startovní páska bude o letových dnech nad Lysou horou. Piloti budou mít omezenu maximální výšku odletu na řádově stovky metrů nad vrcholem, takže i pro diváky na Lysé hoře, bodou mít závody jedinečnou atmosféru.

Pro sledování pilotů-závodníků, připravujeme jedinečný online tracking, za jehož pomoci je možné v reálném čase sledovat přesnou polohu kluzáku vzdáleného i mnoho desítek kilometrů od letiště. Online tracking můžete sledovat jak na těchto webových stránkách, tak přímo na letišti, kde je pro diváky z řad širší veřejnosti připravena projekce na „středně“ velké velkoplošné obrazovce!

Doufám, že na naše letište v samém podhůří Moravskoslezských Beskyd zavítáte a pokud i počasí bude nakloněno, shlédnete zápolení plachtařů s přírodou!

Buďte vítáni
S pozdravem Letu zdar!

Jiří Pělucha
předseda organizačního štábu soutěže FL 2012